Felatun


"Temel nitelikler her tartışmanın üzerindedir"

Aşağa gitmek

yeni mesaj yollama "Temel nitelikler her tartışmanın üzerindedir"

Mesaj tarafından LOST Bir Ptsi Kas. 10 2008, 14:25

"Temel nitelikler her tartışmanın üzerindedir"
Başbakan Erdoğan, ******'ü Anma töreninde konuştu

10.11.2008 12:13
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu topraklara ve bu medeniyete ait her türlü etnik grubun, İstiklal Savaşı'nı yürüten bayrak ve sancak altında toplandığını, bir ve bütün olarak kurtuluş mücadelesini verdiğini belirterek, ''Cumhuriyetimiz de yine birleştirici ve bütünleştirici bir ruhla aynı bayrak altında hayat bulmuştur'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ****** Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunca düzenlenen ''10 Kasım ******'ü Anma Töreni''nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği doğrultuda, çağdaş dünya ile bütünleşme yolunda çok önemli mesafeler kat ettiğini, önemli eşikleri geride bıraktığını söyledi.

Bugün artık AB'ye katılım sürecine kararlılık ile devam eden, BM Güvenlik Konseyi'nin geçici üyeliğine seçilen bir ülke olarak görev icra edecek bir ülke konumuna geldiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin medeniyetler arasındaki uçurumları gidermek, bölgesel ve küresel sorunlara çözüm ürütmek için aktif girişimlerde bulunan bir ülke olduğunu kaydetti.

Bütün bu ve buna benzer atılımların, milli egemenlik ve demokrasiden alınan güç ile bir başka değişle, milletten alınan güç ile inşa edildiğin belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Amacımız bugün 17. sırada olan Türkiye'yi 2023 yılında dünyanın ilk on ekonomisi içine sokmaktır. Şunun altını çizerek ifade etmek istiyorum; Türkiye eğer özellikle son 6 yılda, demokrasi ve milli egemenlik kavramına bu kadar vurgu yapmamış, bu kavramlara sahip çıkmamış ve bu kavramların gereğini yerine getirmemiş olsaydı ne ekonomide ne de dış politikada tek bir adım atmamız mümkündü.

Güven ve istikrarın güç kazanması, milli iradenin ve demokrasinin güç kazanmasıyla mümkün olmuştur.

Türkiye dışa açıldıkça, bariyerleri ortadan kaldırdıkça, engelleri aştıkça, zihinleri özgürleştirdikçe, demokrasi ve insan haklarını çağdaş standartlara ulaştırdıkça, ilerlemeye, kalkınmaya devam edecektir.

Unutmamalıyız ki, milletimiz top yekun aynı idealler etrafında bütünleştiren tarihi ve kültürel ortak bir mirasa sahibiz. Milli, manevi ve kültürel değerlerimiz aynı zamanda millet olarak en değerli hazinemizdir.

Bu miras ve değerler üzerinde veya çevresinde, yıkıcı hiçbir tartışmaya, kavgaya, hiddete ve ayrımcılığa yer olamaz. Aksine, Cumhuriyet'in kazanımları ve tüm ortak değerlerimiz bizi birbirine daha sıkı sıkıya bağlamalıdır.

Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devlet olan Cumhuriyetimizin her özelliği önemlidir, gereklidir. Birbirini tamamlayıcısıdır.

Cumhuriyetimizin temel niteliklerini her türlü tartışmanın üzerinde tutmak, birini diğerine tercih etmemek, birlik ve beraberlik içinde ortak değerlerimize sahip çıkarak hedeflerimize kilitlenmek durumundayız.

Geleceğin dinamik, bağımsız, güçlü ve lider Türkiye;sini ancak bu şekilde inşa edebiliriz.''

-EVRENSEL DEĞERLER-

Bu evrensel değerlerin, milleti birleştirici, bütünleştirici ve huzur içerisinde yaşamasına yönelik olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Milli mücadele, herhangi bir sınıf, mezhep, meşrep, bölge ve grup yararına değil, bütün bir millet yararına yapıldığı içindir ki, millet bu mücadele bir bütün olarak yer almıştır. Bu noktanın çok önemli olduğuna inanıyorum...

Bu topraklara ve bu medeniyete ait her türlü etnik grup, İstiklal Savaşımızı yürüten bayrak ve sancak altında toplanmış, bir ve bütün olarak kurtuluş mücadelemizi vermiştir. Cumhuriyetimiz de yine birleştirici ve bütünleştirici bir ruhla aynı bayrak altında hayat bulmuştur.

Değişen dünya şartları karşısında zaman zaman geride kalmış, ileriye gitmiş olabiliriz. Ancak bizleri, geleceğe taşıyacak olan, hiç şüphesiz, İstiklal Savaşı ruhu ve bu ruhun ortaya koyduğu birlik ve bütünlüktür.

Vefatının 70. yıl dönümünde, Gazi'nin bu bu idealinin ve bu ideali başarmadaki birleştirici rolünün bir kez daha hatırlanmasında büyük yarar olduğuna inanıyorum.''

-''ATATÜRK'ÜN EN ÖNEMLİ BAŞARILARINDAN BİRİ''-

******'ün en önemli başarılarından birinin, her türlü farklılığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı paydasında birleştirmesi ve ülkenin onurlu, saygın, asli bir unsuru haline getirmesi olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''******, milli mücadeleyi başlatırken milli birliği sağlamayı ve milli iradeyi tesis etmeyi en önemli önceliği olarak görmüştür.

Nitekim, ******, Anadolu'ya çıktığı ilk günden itibaren, faaliyetlerini, 'milleti birleştirmek' ve 'milli birliği tesis etmek' çizgisi üzerinde yürütmüştü.

İlk iş olarak ordu birlikleri, idare ve halk ile kurulan temaslar, hep bir 'birlik çağrısı' üzerine kuruluydu.

Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas kongreleri, nihayet Ankara'da bir meclisin açılması gibi faaliyetler öncelikle, milletimizi toparlamak, bir araya getirmek, milli iradeye dayalı bir hareket oluşturmaya amacına yönelikti.

Bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içinde, Türkiye'yi yeni hedeflere taşımak zorundayız.

Yine bugün, her zamankinden daha çok çalışmaya, üretmeye, öz güvene, milli birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışmaya ihtiyaç duyuyoruz.

Cumhuriyet ideallerimize, birlik ruhumuza, kardeşliğimize yönelik her türlü saldırı, bu milletin arasında bugüne kadar asla sığınak bulamamıştır, bundan sonra da bulamayacaktır.

******'ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti vasfıyla, kendi coğrafyasında ve dünyada barış, huzur ve istikrar sembolü olarak yoluna devam edecektir.

Türkiye, siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda yürüttüğü atılımlarını hızla tamamlayarak, modern ve çağdaş dünyanın en saygın ülkelerinden biri olarak konumunu daha ileri noktalara taşıyacaktır.

Milletçe en büyük arzumuz ve hedefimiz budur ve bu hedeflerimize de mutlaka ulaşacağımıza inanıyorum.''

-ATATÜRK ANSİKLOPEDİSİ-

Geçen yıl bu salonda, ****** Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun, ''iyi niyetli bir çalışması olan ****** Ansiklopedisi'nin hızla yürümesinden'' duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bana verilen bilgiye göre, içeriği 700 maddeden oluşan ****** Ansiklopedisi'nin metinlerinin dil ve ilmi incelemesi sonuçlandırıldı.

Bunun yanında, 500'e yakın fotoğraf, resim ve belge, tıpkı basımları yapılıp, grafiklerin yazılı metinlerle uyumu sağlanarak ayrıca kayıt altına alındı. Şimdi, bunların da baskısı gerçekleştirilecek.

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğümüz, bu eserin hem baskı hem de CD olarak çoğaltılması giderlerini üstlendi. Yanlışsız ve belgelere dayalı doğru bilgilerden oluşan bir ****** Ansiklopedisi'nin, güncel pek çok tartışmaya da çözüm getireceğine inanıyorum. Bu çalışmanın İngilizce, Almanca, Arapça, Çince, İspanyolca, Japonca ve Rusça gibi temel dünya dillerine çevrilerek yayımlanması, bu konudaki önemli bir eksiği de giderecektir.

Bu çalışmanın başlatılmasından sonuçlanmasına kadar her aşamasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.''

_________________
avatar
LOST
genel+mod
genel+mod

Kadın
çin astrolojisi : Manda
Mesaj Sayısı : 280
Yaş : 33
Nerden : ecza
ruh+hali :
Kayıt tarihi : 25/10/08

karakter
seviye:
1/1  (1/1)
güçlülük:
1/1  (1/1)
başarı:
3/3  (3/3)

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz