Felatun
Hangi harf ne söylüyor? 3gvl9ep2
Hangi harf ne söylüyor? Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Felatun
Hangi harf ne söylüyor? 3gvl9ep2
Hangi harf ne söylüyor? Uyeols10
Felatun
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hangi harf ne söylüyor?

Hangi harf ne söylüyor? Empty Hangi harf ne söylüyor?

Mesaj tarafından nirvana Ptsi Eyl. 01 2008, 12:53

Elif harfine baktığımız zaman, latif, ince, boylu poslu bir harftir. O da bir hanımefendinin zarafetini ve insanın tevazuunu ifade eder. Manevi yönden elif harfi bir insanın namazda kıyamdaki duruşunu gösterir.

Vav da insanın tesbih ve zikir halindeki duruşunu ifade eder.
Büsbütün Cenab-ı Hakk'ın karşısında mahviyete bürünmüş, kendisini gizlemeye çalışmıştır.

Nun ne diyor?

Üstündeki nokta ‘Rabb’im, ben senin için yandım, bittim' demektir.

Noktayı aşağıya alalım, 'be'ne diyor?

Be besmelenin başlangıcı. “Ben senin isminden başkasını bilemem ki, senin isminsiz yola çıkamam ki. Sen bana, toprağa basmama cesaret verdin, der. Alttaki nokta topraktır.

Kef'e bayılırım ben. Kef nedir?

Duruşuyla asildir. Kef harfi, Cenab-ı Hakk'ın sınırsız kudretini gösterir. “Bakınız semaya, arza. İkisi arasında insanı şaşırtan bir dengesizlik var mı? Her şey bir denge içinde, her şey bir ölçü içinde. Kendinizi ayarlayınız.” der Allah. Kef, insana dengeli olmayı hatırlatır.

Ya 'lamelif'in sevimliliğine ne demeli?

Lamelif bütün uzaydaki gezegenleri, arştan, arza ulaştıran bir yoldur. Hani havada uçakların geliş gidiş yolları belli. Bütün insana gelecek ilhamların, insana gelecek güneş enerjisinin toprağa gidişinin, hepsinin bir yolu vardır. O yolla toprağı böyle kazır, işler.

Peki mim?

Mim, Peygamber Efendimiz'i hatırlatır. Hem de o kıvrımlı estetik duruşuyla insanın bütün vücut hareketlerini. Asla sert köşeli değil. Yumuşak, kavisli halini hatırlar. İnsanoğlu hilkatinin sebebini bilince, ona göre kompozisyon yapar.

Bir hat sanatkarı harfleri de bilmeli, manayı da. Kur'an'a vakıf olmalı. Ya hafız olacak, ya Kur'an'ı çok iyi okuyacak.Bunları bilmeden, yaptığı istiflerden bir şey çıkartamaz.

Hattat Yusuf Sezer
nirvana
nirvana
Admin
Admin

Erkek
çin astrolojisi : Kaplan
tutuğu+takım : Hangi harf ne söylüyor? 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f
ruh+hali : Hangi harf ne söylüyor? Gevsek10

karakter
seviye:
Hangi harf ne söylüyor? Imgleft0/0Hangi harf ne söylüyor? Emptybarbleue  (0/0)
güçlülük:
Hangi harf ne söylüyor? Imgleft0/0Hangi harf ne söylüyor? Emptybarbleue  (0/0)
başarı:
Hangi harf ne söylüyor? Imgleft3/3Hangi harf ne söylüyor? Emptybarbleue  (3/3)

https://eflatun.yetkin-forum.com

- Similar topics