Felatun


Bursaspor(Tarihçesi)

Aşağa gitmek

yeni mesaj yollama Bursaspor(Tarihçesi)

Mesaj tarafından efLatun Bir Paz Ağus. 24 2008, 20:18

1963 yılında Bursa’da kurulan spor kulübüdür.

1 Haziran 1963 tarihinde Bursa'da faaliyet gösteren 5 amatör kulübün birleşmesinden doğdu. Akınspor, Acaridmanyurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor takımları birleşerek Bursaspor'u oluşturdular.

Uludağ karının beyazı ve Bursa Ovası’nın yeşili, takımın renklerini oluşturdu. Kurucu takımları temsil etmek üzere Bursaspor ambleminde beş yıldız yer alır.

Bursaspor'un ilk başkanı Salih Kiracıbaşı, ilk umumi kaptanı Hüseyin Saitoğlu, ilk antrenörü Muhtar Tucaltan olmuştur.

Bursaspor futbol takımı 1966-67 sezonunda 2. ligde şampiyon oldu. 1969-70 sezonunda Eskişehirspor’u Federasyon Kupası Finalinin ilk maçında 2-1 yenmesi, ilk önemli başarısı oldu. İkinci maçta 3-1 yenildiği için kupayı alamadı. 1985-86 sezonunda Altay'ı 2-0 yenerek, ilk kez federasyon kupasını almayı başardı. 1986’da ilk kez Cumhurbaşkanlığı kupası maçı oynayan Bursaspor, Beşiktaş’a yenilerek ikincilik şilti aldı. 2000-2001 ve 2002-2003 sezonunun Türkiye 1. Futbol ligi gol kralı Okan Yılmaz, Bursaspor takımındandı.


Bursaspor çalışmalarını Bursa’nın bir ova köyü olan Vakıfköy’deki Orhan Özselek Tesislerinde sürdürmektedir. 1976’da temeli atılan bu tesisler, idare binası, futbol okulu, kamp binası, kondisyon salonu gibi birimleri içeren bir kompleks haline gelmiştir.

Kuruluş hikâyesi

1 Haziran 1963 .. Bursa Futbol tarihinin en önemli kilometre taşı... Bursaspor resmen kuruldu.O yıla kadar 2 kez Türkiye Şampiyonu çıkaran Bursa Amatör futbolu bir bunalım içerisindeydi.Yeni hedefler belirlemek gerekti. 1959'da oluşturulan Türkiye 1.ligi, ülke için çok büyük heyecandı.Ardından 2.lig oluşturuldu. Köklü geçmişiyle Bursa da yer almalıydı buralarda. Dönemin unutlmaz Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak Bursa ile temasa geçti.Önceleri Merinos'un profesyonel yapılması planlanıyordu. Sarı lacivertli yöneticiler bunu uygun görmeyince diğer kulüpler devreye girdi.

Ekonomik güçlükler içindeki amatör kulüpler, öğretmen Mehmet Ertan ve milli futbol hakemiFahir Tezcan'ın önderliğinde birleşerek güçlü bir takım yaratmak için harekete geçtiler. Bu kararı dönemin valisi Fahrettin Akkutlu'da destekledi ve ilk toplantı vilayette yapıldı. O sezonu yenilgisiz tamamlayan şampiyon Akınspor temsilcisinin bulunmadığı toplantı, Acar İdman Yurdu, Çelikspor, İstiklal ve Pınarspor yöneticileri ile, Futbol federasyonu Başkanı Orhan Eşref Apak, Vali Fahrettin Akkutlu ve Bölge Müdürü Mehmet Göral'ın katılımıyla yapıldı. Kulüpler bu toplantıda birleşme yolunda kesin bir karar aldı. Akınspor'da sonradan bu kararı destekledi ve Bursaspor doğdu. Beş yıldızdan yeni bir güneş çıkmış ve bursa özlediği, layık olduğu ligde mücadele etmeye hak kazanmıştı.

Kulüp renklerini Uludağ'ın beyazı ve ovanın yeşilinden aldı. Yeşil Beyazlı Bursaspor 1963-64 sezonundan itibaren 2.Türkiye Ligi Beyaz Grubunda mücadelesine başladı.

Güçlükler içinde kurulan ve banka teminatı için gereken parayı bulmakta bile zorlanan yeşil beyazlı kulübün kurucu üyeleri şu isimlerden oluştu; Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Orhan Akkök, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi, Şükrü Akmansoy...

Bursaspor Futbol Takımının ilk kadrosu ise şu isimlerden oluşuyordu;,Profesyonel Futbolcular Özhan Sarlık ( Demirspor ) ,Ahmet Konur ( Akınspor ) ,Erdoğan Öztoros ( bjk) ,Orhan Köseoğlu ( Çelikspor ) ,Mesut Şen ( Akınspor ) ,Fuat Bilik ( Acarspor ) ,Hayri Urgan (Acarspor ) ,Mustafa Güven ( Çelik ) ,Hüseyin Çokkat (Pınarspor ) ,İsmail Malcı ( Acarspor ) ,Mehmet Tütüneken ( Akınspor ),Amatör Futbolcular Cemil, Muharrem, İhsan, Halim, Günel, Bilgin, Nedim, Fahrettin , Hasan, Neşat, Abidin, Sinan

Teknik Heyet ise; Muhtar Tucaltan, Şükrü Orhanettin, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Recep Barışıcı

Türkiye'de Bursaspor

1965-1966 Sezonu 2.Lig Beyaz Grup Şampiyonluğu


Bursaspor ilk kupasını ,kurulduktan 3 yıl sonra 2.Lig beyaz Grubunda Şampiyon olarak 1966-1967 sezonunda kazandı. Bursaspor o sezon oynadığı 30 maçın 19 undan galip ayrılarak topladığı 45 puanla en yakın rakibi Samsunspor'a 8 puan fark atmıştı.

1970-71 Türkiye Kupası Finali

1970 - 71 sezonu Türkiye Kupası finalinde Eskişehirspor ile karşılaşan yeşil beyazlı ekibimiz Bursa'da oynanan ilk maçı 1-0 kazanmasına karşın Eskişehir'de oynanan maçı 2-0 kaybederek kupayı kaldırmayı başaramamıştı.

1970-1971 BAŞBAKANLIK KUPASI

Bursaspor 2.Kupasını, Başbakanlık Kupasını kazanarak aldı. 1970-1971 Sezonunda Fenerbahçe ile karşılaşan Bursaspor sahadan 1-0 galip ayrılarak bu anlamlı kupayı kaldırmasını başarmıştı.

1973-74 Türkiye Kupası Finali

1973 - 74 sezonu Türkiye Kupası finalinde İstanbul ekibi Fenerbahçe ile karşılaşan Bursaspor, Bursa ****** Stadyumunda oynanan ilk maçı 1-0 kazanmasına karşın İstanbul'da oynanan maçı 3-0 kaybederek bir kez daha çok yaklaştığı kupaya uzanamadı.

1973-74 Başkanlık Kupası Finali

İstanbul ekibi Beşiktaş'ın ligi 2.sırada bitirmesi Bursaspor'un ise Türkiye Kupası finalistti olması bu iki ekibi Başbakanlık kupası finalinde biraraya getirdi. Karşılaşmayı İstanbul ekibi 3-2 kazanarak kupanın sahibi oldu.

1985-1986 TÜRKİYE KUPASI

Bursaspor 3. kupasını Lig Şampiyonluğundan sonra gelen 2.kupa olan Türkiye Kupasını kazanarak elde etti. Bursaspor 1985-1986 sezonunda finalde Altay'ı 2-0 la geçerek kupayı müzesine götürmeyi başardı.

1991-92 Türkiye Kupası Finali

1991-1992 yılında oynanan Türkiye Kupası finali Bursaspor tarihinin en hüzünlü finali oldu.Trabzonspor ile finalde karşılaşan yeşil beyazlılar Bursa'da oynanan ilk karşılaşmayı 3-0 kazanırken deplasmanda rakibine 5-1 yenilerek kupaya veda etti.

1991-1992 BAŞBAKANLIK KUPASI

1991-1992 sezonunda Bursaspor Başbakanlık Kupası maçında İstanbul ekibi Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek kupayı müzesine taşıdı.

2005-2006 SEZONU 2.LİG A ŞAMPİYONLUĞU

2005-2006 Sezonunu Yeşil Beyazlı ekibimiz 71 puanla 1.sırada tamamlayarak Turkcell Süper Ligine çıkmayı başardı.


Avrupa'da Bursaspor

Türkiye'yi 2 kez Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nda temsil eden Bursaspor, Avrupa'daki asıl ününü 1995-1996 sezonu başında İntertoto Kupası yaptı. İlk kez organize edilen İntertoto'da önce grup birincisi olan sonra da eleme turlarına katılan Bursaspor, özellikle Karlsruher maçıyla uzun yıllar hafızalarda kalacak.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1974-1975 SEZONU

Kuruluşundan 11 yıl sonra Avrupa^'ya çıkan Bursaspor, 1973-74 sezonunda Türkiye Kupası finalisti oldu.Fenerbahçe'ye yenilen yeşil beyazlı ekip, rakibini Türkiye'yi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda temsil edecek olması nedeniyle, Avrupa vitrinine çıktı. Avrupa Kupa Galipleri Kupası ilk turunda Finn Harps'ı eleyen, ikinci turda Dundde United'ı Vahit'in attığı müthiş golle saf dışı bırakan Bursaspor, çeyrek finalde S.S.C.B.'nin Dinamo Kiev takımıyla eşleşti. Güçlü rakibine elenen Bursaspor, Dinamo Kiev'in kupayı kazanması üzerine Avrupa Beşincisi ünvanını ele geçirdi.

KUPA GALİPLERİ KUPASI 1986-1987 SEZONU

Bursaspor 1985-86 sezonunu başarısız geçirmesine rağmen Federasyon Kupası'nın sahibi oldu. 1986-87 sezonu başında Avrupa kupa Galipleri Kupası illk turunda Hollanda'nın ünlü ekibi Ajax'la eşleşen yeşil beyazlılar, iki maçta da yenilerek kupanın dışında kaldılar.

İNTERTOTO KUPASI 1995 - 1996 SEZONU

1994-1995 sezonunu lig altıncısı olarak bitiren Bursaspor, ilk kez düzenlenen İntertoto Kupası'na katıldı. Önce grup maçlarını oynayan yeşil beyazlı ekip Wibledon, Charleroi, Beitar ve Kosice gibi ekiplerin önünde birinci oldu. İlk eleme turunda Yunan Ofi Crete takımını eleyen Bursaspor, Alman Karslruher takımıyla eşleşti. ****** Satadyumundaki maçın normal süresi 2-2, uzatma devreleri ise 3-3 sonuçlandı. Penaltı atışları sonucunda turu geçen taraf 9-8 üstünlükle Karslruher oldu. Bu karşılaşma da sergilenen futbol Bursaspor'u Türkiye'nin takımı haline getirdi.


Bursa ****** Stadyumu

1930’da Bursa’yı ziyaret eden ******’e stadyum sorununun iletilmesi ve kendisinden Stadyum yapılması için 1000Lira bağış alınması üzerine toplanan diğer bağışlarla Bursa’ya bir futbol stadyumu ve ardından 400 kişilik beton tribün yapılmıştı.

1950 yılında saha ve kapalı tribün hizmete girdi. Gerçekleşen birçok ek inşaattan sonra 1970’de kale arkası tribünün inşa edilmesi ile stadyum bugünki haline aldı. Halen Bursa’nın tek stadyumu olan 20 bin kişi kapasiteli Bursa ****** Stadyumu, 1 Ağustos 2000 itibariyle Bursaspor tarafından 49 yıllığına kiralanmıştır.


Ünlü Futbolcular

Şeref Kazıklı-Bomba Şeref
Baba İsmet
Suphi Ergözen
Nurettin Sezgiç
Hasan Bora
İzzet Cengiz
Aşçı Kamil
Hakan Şükür
Sedat Özden
Elvir Baliç
Murat Hacıoğlu
Mesut Şen
Majid Musisi
Okan Yılmaz
Ercüment Şahin
Mikro Mustafa
Beton Mustafa Ertan
Cihan Kabran
Ömer Çatkiç
Daniel Gabriel Pancu
Mustafa Şahintürk
Anıl Öktem

Kadro


ADRIANO BIZERRA MELO
BEKİR OZAN HAS
CANER ŞEN
CEYHUN DEMİRCAN
DIMITAR IVANOV IVANKOV
EMİN AKDERE
EMRAH KİRAZ
EMRE PEHLİVAN
EREN ALBAYRAK
GÖKHAN GÜLEÇ
GÖKHAN KAYA
HERLYN YSRAEL ZUNİGA YANEZ
İBRAHİM ÖZTÜRK
İSMAİL HAKTAN ODABAŞI
İSMAİL ÖZGÜR GÖKTAŞ
JOSE LEANDRO GOMES
KENAN ÖZTÜRK
KIRITA GIANI STELIAN
MARCELO RODRIGUES
MAXIM ROMASCHENKO
MEHMET ÖZDIRAZ
MESUT ÖZGÜR
MUHAMMET DEMİR
MUSTAFA KEÇELİ
MUSTAFA SARP
OSMAN SEFEROĞLU
ÖMER ERDOĞAN
ÖMER GÖLGECİ
ÖMER TUNÇ
RONALD GUTIERREZ FLORES

FİKSTÜR

1 HACETTEPE SPOR 1-2 BURSASPOR 23 Ağustos 2008 Turkcell Super Lig
2 BURSASPOR - GENÇLERBİRLİĞİ Turkcell Super Lig
3 SİVASSPOR - BURSASPOR Turkcell Super Lig
4 BURSASPOR - KAYSERİSPOR Turkcell Super Lig
5 KOCAELİSPOR - BURSASPOR Turkcell Super Lig
6 BURSASPOR - GALATASARAY A.Ş. Turkcell Super Lig
7 BURSASPOR - ESKİŞEHİRSPOR Turkcell Super Lig
8 FENERBAHÇE - BURSASPOR Turkcell Super Lig
9 BURSASPOR - ANKARASPOR A.Ş. Turkcell Super Lig
10 MKE ANKARAGÜCÜ - BURSASPOR Turkcell Super Lig
11 BURSASPOR - BEŞİKTAŞ A.Ş. Turkcell Super Lig
12 DENİZLİSPOR - BURSASPOR Turkcell Super Lig
13 BURSASPOR - ANTALYASPOR A.Ş. Turkcell Super Lig
14 KONYASPOR - BURSASPOR Turkcell Super Lig
15 BURSASPOR - TRABZONSPOR A.Ş. Turkcell Super Lig
16 GAZİANTEPSPOR - BURSASPOR Turkcell Super Lig
17 BURSASPOR - BÜYÜKŞEHİR BLD.SPOR Turkcell Super Lig
18 BURSASPOR - HACETTEPE SPOR Turkcell Super Lig
19 GENÇLERBİRLİĞİ - BURSASPOR Turkcell Super Lig
20 BURSASPOR - SİVASSPOR Turkcell Super Lig
avatar
efLatun
FeLaTuN
FeLaTuN

çin astrolojisi : Kedi
Mesaj Sayısı : 1345
Yaş : 30
Nerden : *@tL@ntis
tutuğu+takım :
ruh+hali :
Kayıt tarihi : 24/08/08

karakter
seviye:
3/3  (3/3)
güçlülük:
3/3  (3/3)
başarı:
3/3  (3/3)

http://eflatun.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz