Felatun
Üniversite greve gitti 3gvl9ep2
Üniversite greve gitti Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Felatun
Üniversite greve gitti 3gvl9ep2
Üniversite greve gitti Uyeols10
Felatun
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Üniversite greve gitti

Üniversite greve gitti Empty Üniversite greve gitti

Mesaj tarafından LOST Ptsi Kas. 10 2008, 14:34

Üniversite greve gitti
Kanada'nın 3. büyük üniversitesinde öğretim üyelerinin grevi yüzünden ders yapılamıyor

10.11.2008 10:06
Üniversite greve gitti UniversitekutttKanada'nın öğrenci sayısı bakımından 3. büyük üniversitesi olan York Üniversitesi'nde, öğretim üyelerinin grevi yüzünden günlerdir ders yapılamıyor.

Öğretim üyelerinin bağlı olduğu CUPE 3903 adına üniversite yönetimi ile görüşmeleri yürüten başmüzakereci Graham Potts, 3 bin 400 üyelerinin haklarını savunduklarını ve amaçlarının asla eğitim ve öğretimi engellemek olmadığını söyledi.

Üniversite yönetiminin, üyeleri için istedikleri sosyal haklarda direndiğini kaydeden Potts, ''Üyelerimizin iş güvencesi yok. 25 yıllık öğretim üyeleri bile, her 4 ayda bir aynı işe yeniden başvuru yapmak zorundalar. Sosyal haklardaki isteklerimizden geriye gitmeyeceğiz'' dedi.

York Üniversitesi Sözcüsü Alex Bilyk de yaptığı açıklamada, üniversite yönetiminin önümüzdeki 3 yıl için ücretlere yüzde 9,25 zam yapmayı teklif etmesine rağmen, sendikanın yüzde 11'de ısrar ettiğini söyledi.

''Kanada'daki üniversiteler arasında en yüksek ücret bizde'' diyen Bilyk, ''Bir öğretim üyesinin 1 saatlik ücreti 62.39 Kanada Doları. Buna sosyal hakları içeren tazminatları ve sağlık paketi de dahil. Sendikaya, yapılabilecek en iyi teklif yapıldı'' dedi.

-''ÖDEDİĞİMİZ PARALAR NEREYE GİDİYOR?''-

Öte yandan üniversitedeki grevden en çok öğrenciler etkilendi. York Üniversitesi'nin tüm birimlerindeki sınıflarda günlerdir ders yapılmıyor. Dönem ya da yıl kaybetme korkusundaki öğrenciler, grevdeki hocalarına ateş püskürüyor.

Üniversitenin Uluslararası İlişkiler Öğrencisi Jen Therriem, ''Bu büyük bir sorun. Hocalarımız açlık sınırına yakın yaşadıklarını söylüyorlar. Bu doğru olabilir ama burada 50 bin öğrencinin hayatı sözkonusu. Bu kadar para ödüyoruz. Nereye gidiyor bu paralar? Dönem sonu sınavlarımız geliyor. Biz bu kayıplarımızı nasıl telafi edeceğiz?'' diye konuştu.

York Üniversitesi'nde öğretim üyeleri 2001 yılında da greve gitmişler ancak sınıflarda eğitim ve öğretim kesintili de olsa devam etmişti.
LOST
LOST
genel+mod
genel+mod

Kadın
çin astrolojisi : Manda
ruh+hali : Üniversite greve gitti Kalbim10

karakter
seviye:
Üniversite greve gitti Imgleft1/1Üniversite greve gitti Emptybarbleue  (1/1)
güçlülük:
Üniversite greve gitti Imgleft1/1Üniversite greve gitti Emptybarbleue  (1/1)
başarı:
Üniversite greve gitti Imgleft3/3Üniversite greve gitti Emptybarbleue  (3/3)

- Similar topics